Odlingsplats

Kontakta stiftelsen Botildenborg

Vill du veta mer om Stiftelsen Botildenborg eller bli en av våra samarbetspartners?

Kontakt:
Lena Friblick
lena.friblick@xenofilia.se
0709 – 850 665

Adress:
Stiftelsen Botildenborg c/o Xenofilia
Skomakaregatan 7
211 34 Malmö

Medarbetare

Lena

Lena Friblick
Grundare och verksamhetsledare för Xenofilia och Stiftelsen Botildenborg.
lena.friblick@xenofilia.se
0709 – 850 665

Afif

Afif Abou Assaf
Medarbetare Växtplats Rosengård
afif.abou.assaf@xenofilia.se
070 – 400 85 04

Anneli

Anneli Evers
Ansvarig kommunikation. Projektledare Minnenas arv.
anneli.evers@xenofilia.se
070-485 98 00

Agnes

Agnes Malmström
Ansvarig ekonomi och projektredovisning.
agnes.malmstrom@xenofilia.se
076 – 304 30 92

Maryam

Maryam Hajj Hassan
Matambassadör Kryddor från Rosengård. Koordinator Stiftelsen Botildenborg.
maryam.hajjhassan@xenofilia.se
070 – 786 09 00

Cyrille

Cyrille Gaubert
Projektledare Stadsbruk Green Inc.
cyrille.gaubert@xenofilia.se
076 – 311 06 06

Matilda

Matilda Eidelöf
Medarbetare Växtplats Rosengård.
matilda.eidelof@xenofilia.se
070 – 783 49 00

Lars

Lars Sandén
Medarbetare Växtplats Rosengård
lars.sanden@xenofilia.se
076 – 301 10 33

Anna

Anna Geite
Projektledare Växtplats Rosengård
anna.geite@xenofilia.se
076 – 310 06 69

Zainab

Zainab Hamadi
Språkstöd och administratör Växtplats Rosengård
zainab.hamadi@xenofilia.se
070 – 09 09 662

Press

Här finner ni bilder och pressmeddelanden som går att ladda ner för användning i press-sammanhang. Högerklicka på bilderna och välj ”Save link as…”
Vänligen nämn också fotografens namn när ni använder bilderna.

Pressbilder

benaz_frimarke_1

Benaz Mohammed, stipendiat 2016

Foto: Stefan Hellström, Ren Media Produktion


benaz_frimarke_2

Benaz Mohammed, stipendiat 2016

Foto: Stefan Hellström, Ren Media Produktion


lena_frimarke

Lena Friblick, Ordförande Stiftelsen Botildenborg

Foto: Jens  Nordström


lena_frimarke2

Lena Friblick, Ordförande Stiftelsen Botildenborg

Foto: Milan Vent


Pressmeddelande


Kontakt:
Kontaktuppgifter finner ni i respektive pressmeddelande.
För allmänna frågor kring bildmaterial och bakgrundsinformation vänligen maila: anneli.evers@xenofilia.se, eller ring 070-485 98 00